Alter Ego’nun hikmetleri

Merhabalar, yine farklı bir klasifikasyonla sunduğum bu yazının esas amacı, bundan sonraki bazı yazılarımın baz alacağı şeyi belirtmektir. Çünkü her yazıda kendimi anlattığım gerçeğini es geçmemeliyim.

Alter ego, en basit tabirle, ikinci ben’dir. Örneğin bir adet Burak var. Ve bu Burak’ın içinde bir sürü farklı Burak var. Çocuk Burak, Yetişkin Burak, Yorgun Burak, Enerjik Burak gibi. Mesela, alter ego sayısı fazla olan insanlar tiyatroda oldukça başarılıdır. Çünkü role girmeleri onlar için zor değildir.

Genel teması psychedelic ve LSD temalı şarkılar olan Tame Impala’dan bir şarkıyla devam edelim.

Kill Bill’de rahmetli David Carradine diyordu ya,

“Süpermen yalnızdır. Süpermen süper olmamıştır, süper doğmuştur. Süpermen sabah uyandığında Süpermen’dir. Clark Kent onun alter egosudur. Üzerindeki kırmızı, büyük s desenli kıyafeti, Kent’ler onu bulduğunda üzerine sarılı olan battaniyesidir. Clark Kent’in gözlükleri ve kıyafetleri aramıza karışmak için giydiği kostümdür. Clark Kent, Süpermen’in bizi nasıl gördüğüdür. Peki Clark Kent’in karakteri nasıl? Güçsüz, kendine güvensiz… Korkak.”

Resim 1: Monolog, Bu arada Tarantino da sağlam yönetmen, onu belirtmeden geçmeyelim.

Aslında alter ego fikri bir anlamda SWOT Analizi gibidir.(Strengths Weaknesses Opportunities and Threats Analysis) Çünkü gördüğüm her insanda biraz da olsa zayıf alter egoyu tespit etme ve onunla savaşma eğilimi var.

Resim 2: SWOT Analizi Çizelgesi

Ama eğer enerji akışını hızlandırmak mümkünse, zayıf taraflarla uğraşmak yerine güçlü tarafları daha da güçlü hale getirmek daha mantıklı değil midir? Nihayetinde, bir gemi küçük delikleriyle de yüzebilir ama büyük bir gemi küçük yelkenlerle mesafe alamaz.

Bu sebepten dolayı, lütfen alter egolarla savaşmayın. Aksine onları benimseyin ve onları geliştirin. Çünkü onlar da sizsiniz.

1, “Alter Ego’nun hikmetleri” hakkında görüş bildirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir