Concerto Op. 3 Dokeian Summer in C#m hakkında

Geçmişten beri ürettiğim gitar ve piyano konçertolarının üçüncüsünü dün akşam itibariyle yazmış bulunmaktayım. Dokeia kelimesinin Tokat’ın eski isimlerinden birisi olarak ön plana çıkmasının yanısıra önemi, aslında Tokat’ın kültürel mirasının sadece Selçuklu’dan, Osmanlı’dan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin erken safhalarından meydana gelmediğini basitçe anlatmasıdır.

Çağlar boyu yankılanan uzun bir ses gibidir Dokeia ismi. Verildiği bölge, yani bugünkü Tokat, Önce Persler, sonra Helenler, ardından Romalılar ve Byzantium, Bizanslılar tarafından asırlarca yönetilmiş, kültürel mirasını bir harman haline çevirmiştir.

İnsanların kurdukları ilk medeniyetlerin yerleşim yerlerinin genellikle suya yakın olması, yeşil ve doğayla iç içe olması, topraklarının bereketli, yine ormanlarının av hayvanlarıyla dolu olması ortak özelliklerindendir. Şu anda bile, saydığım bu özelliklerin hala hepsine sahip olan sayılı şehir ve bölgelerden birisi olarak Dokeia, çok farklı özellikleriyle ve Mevlana’nın Fihi Ma Fih’in 23. fasılında söylediği gibi iklimin insanları mutedil kılmasıyla, tadına doyum olmayan, cennetten kopma bir şehirdir. Allah yaratmış arkadaş. Ne diyebiliriz ki?


Niksar Çamiçi Yaylası’ndan bir görüntü, bu cennet toprakları sizler de görün istedim.
Fotoğrafın kaynağı.

Piyano konçertonun ilk elli saniyesi

Full name: Concerto Op.3 Piano Concerto No.1 Dokeian Summer in C#m concert tone
Composer: Mustafa Burak Besler
Genre: Classical
Album or series: Distractions series
Year: 2017


Bir zamanlar Yeşilırmak’ın Taş köprüden Niksar’a doğru olan kısımları
(Şu anda bu ağaçların hepsi kesilmiş durumda. Bence Tokat için büyük bir kayıp.)

Şu kategoriye gönderildi: Musical

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir