Eski anılar, ölen sanatçılar…

Yıllardır düzenli olarak dinlediğim, sıkılmamak için her zaman dinlemediğim şarkılar var. Örneğin Queen’in Show Must Go On’u veya We Will Rock You gibi şarkıları ve bunun gibi bir çoğu şarkısı. Yine Queen çok ünlü bir grup, bütün Dünyaca bilinen, bütün Dünyaca The Beatles’tan ve Rolling Stones’tan sonra geldiği kabul edilendir. Ama şahsi fikrimce her ne kadar şarkıları özgün olsa da 1970lerdeki herhangi bir Blues grubundan daha üstün olmayan bir gruptur. Yine de bizlere birçok güzel eser bıraktılar ve Bohemian Rhapsody’den herkesin bir daha anladığı üzere müziğin evrensel olduğunu defalarca kanıtladılar zira Freddie hem Zanzibarlı’ydı, hem de Bohemian Rhapsody’de “Bismillah”, “Beelzebub”(ki kötü bir tanrı kabul edilir) gibi farklı kültürlerin ve dinlerin en çok bilinen cümleleri/kelimeleri bir arada geçiyordu. Şarkının genel amacı aslında iyiyle kötünün savaşını anlatmaktı bir bakıma, ama olsundu.

Darth Vader 🙂

Konuda aslında anlatmak istediğim, ikinci bir grup, ki bu grubu çok samimi buluyorum, çok hoşuma giden birkaç şarkısı var ve ciddi anlamda güzel şeyler yapmışlar. Grubun neredeyse dağılışa girmesinin sebebi, Freddie’nin ölüm sebebiyle aynı. Bildiğiniz gibi: AIDS.

 

Grup 1979 yılında Almanya’da kurulmuş, adı da Dschingis Khan, şimdi efendim, “Bu grubun adı neden bir Moğol hükümdarı olan Cengiz Han’dan geliyor?” diye birkaç soru şimdiden beynimizde oluşmuş olabilir. Benim de oluştu ama internette detaylıca bakındığım halde, herhangi bir sonuç bulamadım maalesef. Grubun en popüler şarkısı Eurovision’da 4.lük kazandırmış olan ‘Dschingis Khan’ adlı şarkıları ve ondan sonra da Moskau adlı şarkıları var. ABBA’yı dinleyenler de bilirler ki şarkıları çokça benzeşiyor. Buradaki tek fark, dans eden adam ve kraliçe değil imparator 🙂

Grubun probleme girdiği zaman, 1993’te frontman ve dansçıları Louis Hendrik Potgieter’ın AIDS’ten öldüğü zaman olmuş. Ardından 2006’da kel adam Steve Bender’ın da kanserden ölümüyle iyice çıkmaza girmiş. Bazı gruplar, sizde bir iz bırakır ve bıraktıkları iz, buruk bir acı, veya buruk bir mutluluk olabilir. Bu grubun bende bıraktığı his ve iz, buruk bir mutluluktur dostlarım. O yüzden, sizler de bu hissi tatmalısınız bence. Şu an lafı çok fazla uzatmadan, en çok sevdiğim şarkıları olan Moskau’yu sizlere bırakıp kaçıyorum dostlarım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir